Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Smrk

Smrk

Smrk (Picea) je světlé dřevo, nažloutle bílé barvy, se zřetelným žilkováním. Působí jednoduše a decentně. Je to stavební dřevo číslo 1. Má téměř neohraničené možnosti využití, pař. pro obklady stěn a stropů, podlahy, schodnice atd. Impregnované se používá také pro venkovní konstrukce, jako jsou ploty, vrata apod.

Strom Smrk, fotografieSmrk (Picea) je jehličnan, který se vyskytuje v chladnějším pásmu severní polokoule, Eurasie i Severní Ameriky. Jako okrasný strom se vyskytuje i na jižní polokouli (zejména v Austrálii a na Novém Zélandu).. Patří do něho asi 35 až 40 druhů.
Barva dřeva Smrk dřevo, fotografie běl a vyzrálé dřevo žlutobílé až načervenale bílé, barva při stárnutí žlutohnědá
Vlastnosti měkké až středně tvrdé, středně lehké, elastické a pevné, málo sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, dobře se suší, snadno se opracovává, dobře se moří a impregnuje
Použití truhlářské a stavebně truhlářské práce, podlahy a parketové podlahy, dýhy, překližky, dřevěné deskové materiály
Odolnost za určitých podmínek odolné proti povětrnostním vlivům, neodolné proti napadení houbou a hmyzem
Cena cca 4000 až 9800 Kč za m3
Zajímavosti Měkké dřevo bylo v minulosti používáno v konstrukcích letadel. Dřevní hmota je též surovinou pro výrobu celulózy, zejména pro potřeby papírenského průmyslu. Pryskyřice z těchto stromů dříve sloužila pro výrobu smoly a terpentinu. Dřevo a šištice jsou dobrým palivem. Z výhonků se v některých zemích vařilo a vaří smrkové pivo.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci