Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Ořešák

Ořešák

Ořešák je obzvláště pěkně zabarvené dřevo s hnědošedým základním tónem, se žilkováním. Je velmi dekorativní. Umožňuje snadnou výrobu nábytku a rovněž je vhodným materiálem pro soustružení a vyřezávání.

Strom Ořešák, fotografieOřešák (Juglans) je listnaný strom, který patří mezi jednu z nejpěstovanějcíh dřevin na světě. Pěstuje se pro své plody (vlašské ořechy), jako okrasný a stínící strom, medonosná rostlina nebo i pro své kvalitní a relativně rychle rostoucí dřevo.
Barva dřeva Ořešák dřevo, fotografie běl bílošedá až žlutošedá, úzká, jádro šedohnědé až načervenale hnědé
Vlastnosti tvrdé, těžké, pevné, tuhé a velmi elastické, málo sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, musí se pomalu sušit, středně dobře se opracovává, středně dobré zpracování povrchu
Použití nábytek a vnitřní stavby, podlahy a parketové podlahy, okrasné dýhy
Odolnost středně odolné proti povětrnostním vlivům, neodolné vůči napadení houbou a hmyzem
Cena cca 13000 až 45000 Kč za m3
Zajímavosti Čerstvě nařezaný ořešák vydává příjemně nakyslou vůni. Vlašské ořechy, které ořešák produkuje, jsou velice výživné, neboť obsahují v průměru 70 % tuků, obsahujících zejména velice zdravé nenasycené mastné kyseliny, 18 % proteinů (bílkovin) a přibližně 3 % sacharidů (cukrů). Z vlašských ořechů lze získávat vysoce kvalitní rostlinný olej. Z nezralých ořechů se vyrábí ořechová pálenka a ořechový likér. Dřevo ořešáku je vysoce kvalitní a velice rychle roste. Navíc jde o strom nenáročný na péči, takže ho lze za nízkých nákladů pěstovat na rozsáhlých plochách. Kůra, listí a nezralé plody ořešáku se používají v přírodním barvířství. Extrakt z ořešáku se často přidává do opalovacích krémů a olejů či do některých šampónů. Kromě toho má výtažek repelentní účinek na hmyz.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci