Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Olše

Olše

Olše (Alnus) má červenobílé, červenožluté až červenohnědé zabervení. Je měkké, a proto je málo pevné a elastické. Lehce se opracovává, dobře se povrchově upravuje. Hodí se k vyřezávání a soustružení, je rovněž vhodné pro výrobu nábytku a dveří.

Strom Olše, fotografieOlše (Alnus) je opadavý listnatý strom, který je rozšířený hlavně v mírném pásmu severní polokoule, v Americe zasahují na jih až do Chile.Nejznámější olší je olše lepkavá, strom rostoucí i v ČR; olše lepkavá roste po celé Evropě a byla introdukována i jinam. Nejvyšším druhem je olše červená, rostoucí na západním pobřeží Severní Ameriky, dosahuje výšky až 35 metrů. Olše lepkavá a olše srdčitá mohou dorůst výšky kolem 30 metrů. Naproti tomu olše zelená je zřídka vyšší než 5 metrů.
Barva dřeva Olše dřevo, fotografie běl načervenale žlutá až žlutočervená, oxidačně hnědne
Vlastnosti měkké, lehké, hodně sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, dobře se suší, snadno se opracovává, dobré zpracování povrchu, náhrada za ořechové dřevo
Použití modelářské a truhlářské práce, nábytek, hudební nástroje, obrazové lišty, dýhy, dřevěné materiály, náhrada za ořechové dřevo
Odolnost neodolné proti povětrnostním vlivům, silně náchylné vůči napadení houbou a hmyzem
Cena cca 13000 až 35000 Kč za m3
Zajímavosti  

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci