Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Modřín

Modřín

Modřín (Larix) má červenohnědou barvu dřeva. Vyznačuje se výrazným jemným žilkováním a je velmi dekorativní. Používá se jako stavební a konstrukční dřevo, ale také na obklady stěn a stropů a díky dostatečné pevnosti rovněž na podlahy. Je vhodným materiálem pro soustružení.

Strom Modřín, fotografieModřín (Larix) je jehličnan, který je rozšířen převážně v mírném pásu severní polokoule. Jde o opadavé, až 50 metrů vysoké stromy s rovnými kmeny a rovnovážně odstálými nebo převislými větvemi a měkkými tenkými jehlicemi. Rod zahrnuje 10-14 druhů, V České republice je původní modřín opadavý.
Barva dřeva Modřín dřevo, fotografie běl žlutobílá až žlutá, jádro červenohnědé, silně oxidačně tmavne
Vlastnosti středně tvrdé, středně těžké, elastické a pevné, málo sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, dobře se suší, snadno se opracovává, mořit a impregnovat lze jen za určitých podmínek
Použití vnitřní a vnější práce, nábytek, krycí a překližkové dýhy
Odolnost za určitých podmínek odolné proti povětrnostním vlivům, pod vodou velmi trvanlivé, málo náchylné k napadení houbou a hmyzem
Cena cca 4000 až 9800 Kč za m3
Zajímavosti Modřínové dřevo má aromatickou, příjemnou vůni. Starší český název modřínu je břem.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci