Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Jasan

Jasan

Jasan (Fraxinus) je tuhé, avšak elastické a pevné dřevo s dekorativním žilkováním. Je ceněno jako surovina pro vnitřní části budov. Dobře se moří a umožňuje snadné provádění povrchových úprav. Používá se především pro výrobu jednotlivých kusů nábytku, dýhování a na podlahy.

Strom Jasan, fotografieJasan (Fraxinus) je rod listnatých stromů, který se vyskytuje v mírném a subtropickém pásu severní polokoule. Celý rod zahrnuje zhruba 60 druhů.V České republice jsou původní 2 druhy: jasan ztepilý a jasan úzkolistý.
Barva dřeva Jasan dřevo, fotografie běl bílošedá až bíložlutá, zralé dřevo stejně zbarvené, u starších stromů tmavší, nepravé jádro se nazývá olivový jasan
Vlastnosti tvrdé, těžké, pevné, tuhé a ohebné, málo sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, středně dobře se suší, dobře se opracovává, dobré zpracování povrchu
Použití stavba vozů a karosérií, sportovní náčiní, okrasné dýhy, nábytek
Odolnost velmi málo odolné vůči povětrnostním vlivům, neodolné vůči napadení houbou a hmyzem, sklon ke změnám zbarvení
Cena cca 13000 až 18000 Kč za m3
Zajímavosti  

Doporučte násDoporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci