Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Dub

Dub

Dub (Quercus) má šedožlutou až světle hnědou barvu dřeva. Dřevo je tvrdé, má vysokou pružnost a značnou odolnost proti opotřebení. Je mnohostranně využitelné pro vnější i vnitřní použití, jako konstrukční stavební dřevo a pro dokončovací práce. Je vhodné také k vyřezávání a soustružení.

Strom Dub, fotografieDub (Quercus) je listnatý strom, který se vyskytuje v mírném až subtropickém pásu severní polokoule. Duby jsou nejvíce rozšířené v Severní Americe a ve východní Asii. Méně druhů je v Evropě. Některé druhy se vyskytují i v tropických oblastech Asie a Jižní Ameriky. Na většině území České republiky rostou dub zimní a dub letní.
Barva dřeva Dub dřevo, fotografie běl šedobílá, úzká, jádro žlutohnědé až barvy hnědé kůže, silně oxidačně tmavne
Vlastnosti tvrdé, středně těžké, elastické, velmi pevné, málo sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, pomalu se suší, dobře se opracovává, za určitých podmínek dobré zpracování povrchu
Použití Vnitřní a venkovní práce, stavební dřevo, podlahy a parketové podlahy, mosty a vodní stavby, dýhy, nábytek. Tvrdé dubové dřevo se používalo po staletí k výrobě trámů, podlah i nábytku. Sudy, ve kterých zraje víno nebo i další alkoholické nápoje, jsou vyrobeny z dubového dřeva. Korek získávaný z korkového dubu se používá k výrobě zátek.
Odolnost jádrové dřevo velmi odolné proti povětrnostním vlivům, trvanlivé, bělové dřevo velmi náchylné k napadení houbou a hmyzem
Cena cca 15000 až 20000 Kč za m3
Zajímavosti Díky svému dřevu a dlouhověkosti je dub symbolem síly. Dubové háje byly posvátnými místy Keltů, dub je národním stromem Německa, Velké Británie a Spojených států.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci