Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Buk

Buk

Buk (Fagus) má světle šedé až hnědočervené dřevo. Dřevo je tvrdé a lze ho namáhat. Je vhodné pro povrchové úpravy mořením, nátěry laky a barvami. Díky své variabilitě je obzvláště oblíbeným materiálem pro práce v interiéru a pro výrobu nábytku.

Strom Buk, fotografieBuk (Fagus) je listnatý strom, který se vyskytuje v mírném pásu Evropy, Asie a severní Ameriky. Buky jsou poměrně tolerantní k typu půdy, ale nemají rádi podmáčená stanoviště.
Barva dřeva Buk dřevo, fotografiebělové a zralé dřevo žlutavě bílé, oxidačně tmavne do žlutohněda
Vlastnosti tvrdé, těžké, pevné, velmi silně sesychá, velmi malá rozměrová a tvarová stálost, má sklon se trhat, musí se pomalu sušit, dobře se opracovává, dobré zpracování povrchu
Použití nábytek, ohýbané dřevo, schody, parketové podlahy, okrasné dýhy, překližky, dřevo pro nástroje a stroje
Odolnost neodolné proti povětrnostním vlivům, náchylné vůči napadení houbou ahmyzem, snadno se zapaří
Cena cca 13000 až 18000 Kč za m3
Zajímavosti Plody buku jsou pro člověka za syrova jedovaté, tepelnou úpravou toxicita značně klesá. Dřevo se používá v nábytkářství (využívá se jeho dobré ohebnosti po ohřátí párou), truhlářství, na výrobu parket, železničních pražců či kuchyňského nářadí. Je velmi výhřevné. Dříve se suchou destilací bukového dřeva vyráběl methanol (dřevný líh) a bylo i materiálem pro výrobu dřevoplynu.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci