Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Bříza

Bríza

Bříza (Betula) má dřevo s bíložlutou, načervenalou až světle hnědou barvou a lehce hedvábným leskem. Dřevo není příliš tvrdé, ale je elastické. Je vhodné do interiérů jako obklad stěn a stropů, pro výrobu stolů a židlí. Používá se také pro výrobu parket.

Strom Bříza, fotografieBříza (Betula) je listnatý strom, který je rozšířený zejména v eurasijské oblasti. Obvykle se udává, že do tohoto rodu patří asi 120 druhů. V České republice se vyskytuje 7 rodů: bříza bělokorá, bříza karpatská, bříza pýřitá, bříza zakrslá, bříza nízká, bříza tmavá, bříza ojkovská.
Barva dřeva Bříza dřevo, fotografie běl bílá až načervenale bílá, jádro stejně zbarvené, silně oxidačně tmavne
Vlastnosti tvrdé, těžké, pevné, tuhé a elastické, středně sesychá, dobrá rozměrová a tvarová stálost, středně dobře se suší, dobře se opracovává, dobré zpracování povrchu
Použití stoly a židle, podlahy a parketové podlahy, dřevěné předměty, dýhy a překližky
Odolnost neodolné proti povětrnostním vlivům, silně náchylné k napadaení houbou a hmyzem
Cena cca 13000 až 35000 Kč za m3
Zajímavosti V době kamenné se z březové kůry vyráběly boty a nádoby, oblečení z březového lýka. Nádoby takto dodnes dělají severoameričtí indiáni a Sibiřané. V nouzi se vnitřní část kůry jedla a jaře se navrtávala pro sladkou mízu. Bříza je také národním stromem Ruska a New Hampshire. Spojení s novým počátkem souvisí s břízou jako symbolem jara. Bříza je typickým stromem pro stavění májky. V lidovém léčitelství bříza vyhání moč a žluč, čistí krev a posiluje ledviny a močové cesty.V minulosti byly místům v České republice dávány názvy podle stromu bříza. Nejvíce podobnosti s břízou má okres Svitavy, kde se nachází Březová nad Svitavou, Březinka, Březiny, Březinky i Březina.

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci