Přeskočit logo

Přeskočit navigaci

Nemáte nainstalován Flash player plugin verze 6 nebo novejší. Spal to a kup si novej. Zakázkové truhlárství, Tomáš Spálenský.

Zde se nacházíte: Úvod » Dřevo » Borovice

Borovice

Barva dřeva Borovice (Pinus) se pohybuje mezi žlutou až červenohnědou a je velmi dekorativní. Borovice je velmi vhodná pro stropní nosníky a krovy. Jako surovina pro výrobu nábytku je toto dřevo pevné a působí živě. S oblibou je používáno při výrobě oken a dveří.

Strom Borovice, fotografieBorovice (Pinus) je jehličnan, který se vyskytuje převážně na severní polokouli. Borovice rostou od mořské hladiny až do výšky kolem 4000 m. n. m. V Evropě se vyskytuje 11 autochtonních druhů.
Barva dřeva Borovice dřevo, fotografie běl žlutobílá až načervenale bílá, jádro tmavší, silně oxidačně tmavne
Vlastnosti měkké, lehké, středně elastické a pevné, dobrá rozměrová a tvarová stálost, dobře se suší, snadno se opracovává, špatně se moří a impregnuje, dřevo z borovice je často zamodralé
Použití nábytkářské a stavebně truhlářské práce, podlahy a parketové podlahy, dýhy, překližky, dřevěné deskové materiály
Odolnost středně odolné proti povětrnostním vlivům, bělové dřevo neodolné proti napadení houbou a hmyzem
Cena cca 4000 až 9800 Kč za m3
Zajímavosti Borovice osinatá patří mezi nejstarší žijící organismy. Její dosud žijící exempláře jsou staré téměř 5000 let. Některé borovice dorůstají až do výšky 100 m (borovice Lambertova). Borovice dříve sloužily jako zdroj balzámového oleje (terpentýnu).

Doporučte nás

Vyplňte e-mail vašeho kamaráda (např. roman@anonyme.cz), vaše jméno (např. Hanka) a stiskněte Odeslat. Na e-mail vašeho kamaráda (roman@anonyme.cz) dorazí zpráva: “Mám TIP na truhlářství. Adresa webových stránek je www.spalto.cz. Hanka”


Na obsah stránky Zpět na navigaci